Dlaczego LCA betonu dziś decyduje o kontrakcie
Jeszcze pięć lat temu nikt nie pytał wytwórni o ślad węglowy mieszanki. Dziś, w przetargach drogowych i logistycznych, rubryka „Global Warming Potential” jest tak samo obowiązkowa jak klasa C35/45. Od 2026 roku w Polsce wejdzie w życie próg taksonomii UE – ≤ 450 kg CO₂ eq./m³ dla konstrukcji masywnych. Inwestorzy zaczęli więc analizować, które komponenty betonu można „odchudzić” z emisji bez ryzyka technologicznego. Naturalny cel padł na stalowe zbrojenie ‒ bo produkcja 1 tonu rebaru to średnio 1,8 t CO₂. Propozycja alternatywy? Makrowłókno polipropylenowe. Czy naprawdę zmienia bilans? Sprawdziliśmy to w pełnym cyklu LCA od A1 do C4.
Granice analizy – co liczymy, a czego nie liczymy
Aby porównanie było uczciwe, przyjmujemy tę samą konstrukcję: płyta przemysłowa 200 mm na podbudowie CBR 8 %. Wariant A: stalowa siatka Ø 6/150 górą i dołem (60 kg/m³). Wariant B: XLINK Macro50 6 kg/m³. Analiza obejmuje:
- A1-A3 – wydobycie surowców, transport do huty/wytwórni, produkcja rebaru lub włókien PP.
- A4 – drogowy transport zbrojenia do betoniarni (średnio 150 km).
- A5 – straty na placu (odpad siatki = 3 %, odpad włókien = 0,5 %).
- B2-B4 – konserwacja i naprawy posadzki w horyzoncie 25 lat.
- C1-C4 – rozbiórka, recykling stali lub spalanie PP w cementowni.
Nie wliczamy potencjalnego kredytu D (re-use poza systemem), bo norma EN 15804 +A2 pozwala raportować go osobno. Dzięki temu wynik jest czytelny i nie zależy od założeń recyklingu w nieznanej przyszłości.
Dane wejściowe: od hut do polipropylenu
| Składnik | Jednostka | Stal Ø 6/150 | XLINK Macro50 |
| Dawka zbrojenia | kg/m³ | 60 | 6 |
| Gęstość surowca | t/m³ | 7,85 | 0,91 |
| Emisja A1-A3 | kg CO₂ eq./kg | 1,80 | 2,30 |
| Emisja transport A4 | kg CO₂ eq./t·km | 0,12 (Euro 6) | 0,12 |
| Strata placowa A5 | % | 3 | 0,5 |
Na pierwszy rzut oka PP wydaje się „brudniejszy” (2,30 kg CO₂/kg vs 1,80 kg CO₂/kg), ale pamiętajmy: potrzebujemy go dziesięć razy mniej. To właśnie ratio zmienia obraz tabeli.
Modul A1-A3: produkcja materiału ‒ różnica już na starcie
Dla płyty 1 m³ liczymy:
- Stal: 60 kg × 1,80 = 108 kg CO₂ eq.
- PP: 6 kg × 2,30 = 13,8 kg CO₂ eq.
Sam beton bazowy C35/45 to ok. 330 kg CO₂ eq./m³, więc zbrojenie stalowe dokłada +33 % emisji, a włókno PP zaledwie +4 %. Już na etapie bramy huty vs. wytwórni chemicznej różnica wynosi 94 kg CO₂ eq.
Modul A4-A5: transport i odpady – drobne, lecz liczą się w limicie
Przy dystansie 150 km ciężarówką Euro 6:
- Stal: 60 kg → 0,009 t × 150 km × 0,12 = 0,16 kg CO₂ eq.
- PP: 6 kg → 0,0009 t × 150 km × 0,12 = 0,016 kg CO₂ eq.
Odpad placowy mnożymy przez emisję A1-A3:
- Stal: 1,8 kg (3 %) × 1,80 = 3,2 kg CO₂ eq.
- PP: 0,03 kg (0,5 %) × 2,30 = 0,07 kg CO₂ eq.
Razem A4-A5 dorzucają więc 3,4 kg (stal) vs 0,086 kg (PP) – wartości niby marginalne, ale przy 10 000 m³ to 33 t CO₂ różnicy, czyli równowartość rocznego śladu 7 rodzin.
Eksploatacja i naprawy: faza B w praktyce posadzek przemysłowych
Najczęściej pomijany, a w przypadku magazynów i chłodni decydujący o rentowności, jest moduł B2-B4 – konserwacja i naprawy w cyklu życia 25 lat. Przy siatce Ø 6/150 głównym kosztem są dylatacje: szczeliny wypełnione poliuretanem pękają pod wózkami, stalowa otulina koroduje i rozsadza krawędzie. Statystyki firm serwisowych wskazują średnio 2 naprawy/10 lat na każde pole 6 × 6 m. Remont jednej dylatacji (wykuwanie, żywica, odtworzenie szczeliny) emituje ok. 15 kg CO₂ eq. na metr linii. W przeliczeniu na 1 m³ płyty o grubości 200 mm daje to +50 kg CO₂ w horyzoncie 25 lat.
Posadzka „jointless” z makrowłóknem PP XLINK ma pola 28–30 m, czyli 80 % mniej dylatacji. Co ważniejsze, brak stali eliminuje ekspansję korozji; serwis dylatacji zredukowano do jednej interwencji w 25 latach, a energetyczny ślad napraw spadł do zaledwie +8 kg CO₂. Jednocześnie włókno, mostkując mikro-rysy, ogranicza penetrację chlorków: RCPT 600 C vs 1100 C przy stali. Mniejsza korozja to brak żywicznych iniekcji (kolejne 3 kg CO₂/m³, które w wariancie PP nie występują).
Sumując B2-B4:
| Zbrojenie | Naprawy dylatacji | Iniekcje anty-koroz. | Łącznie kg CO₂/m³ |
| Stal | 50 | 3 | 53 |
| Makrowłókno PP | 8 | 0 | 8 |
Demontaż, recykling i koniec życia: moduły C1–C4
Po 25 latach płyta idzie do rozbiórki. Dla stali zakładamy odzysk 92 % – ale aby ją wydzielić, trzeba kruszyć i magnetycznie separować gruz. Rozdrabniarka + przesiewacz = 4 kWh na tonę. Energia ta przekłada się na +6 kg CO₂/m³w module C2. Recykling stali daje kredyt D, ale zgodnie z EN 15804 nie wliczamy go w główny wynik. W przypadku włókien PP gruz trafia bez separacji do podbudów dróg; polipropylen wypala się przy 600 °C w piecu cementowym, dostarczając 46 MJ energii – niewiele, ale wystarczająco, by bilans C3 wyniósł jedynie +1 kg CO₂ (spaliny).
| Zbrojenie | C1 rozbiórka | C2 transport | C3 przetw. odpadów | C4 składowanie | Suma C |
| Stal | 5 | 6 | 4 | 0 | 15 |
| Makrowłókno PP | 4 | 1 | 1 | 0 | 6 |
Wnioski dla projektanta i inwestora: suma LCA i konsekwencje budżetowe
| Moduł | Stal Ø 6/150 | XLINK Macro50 6 kg/m³ | Różnica |
| A1-A3 | 108 | 13,8 | –94 |
| A4-A5 | 3,4 | 0,086 | –3,3 |
| B2-B4 | 53 | 8 | –45 |
| C1-C4 | 15 | 6 | –9 |
| Łącznie | 179,4 kg CO₂/m³ | 27,9 kg CO₂/m³ | –151,5 kg CO₂/m³ |
Dla płyty 10 000 m³ oszczędzasz 1 515 t CO₂, czyli tyle, ile 320 samochodów spalinowych emituje w rok. Kosztowo stalowa siatka + naprawy przewyższają nakład na włókno o 60–70 zł/m³, a karbonowy „bonus” może zostać sprzedany jako offset lub punkt BREEAM/LEED – niektóre fundusze logistyczne płacą 20 €/t CO₂ unikniętego.
Makrowłókno PP nie jest więc tylko zamiennikiem stali; to narzędzie sprowadzenia betonu poniżej progu taksonomii UE 450 kg CO₂/m³ i jednocześnie redukcji OPEX w całym cyklu życia. Przy rosnących kosztach EU ETS i stali, przewaga ta będzie rosła.
Wpływ makrowłókien na parametry termiczne betonu a koszty energii chłodniczej
Jednym z najmniej omawianych, a finansowo kluczowych aspektów jest to, jak makrowłókna polipropylenowezmieniają przewodność cieplną betonu i przekładają się na rachunki za energię. Beton zbrojony klasyczną siatką stalową Ø 6/150 zawiera około 20 linii metalowych na każdy metr kwadratowy przekroju. Stal przewodzi ciepło z λ ≈ 45 W/mK – ponad trzydziestokrotnie więcej niż sama matryca cementowa (λ ≈ 1,4 W/mK). Siatka tworzy więc wewnętrzny „grzejnik” transportujący ciepło z ciepłej otuliny ku chłodnej strefie płyty, co wymaga dodatkowego schłodzenia i podnosi pułap zużycia energii w mroźniach czy chłodniach owocowych.
Po przejściu na 6 kg/m³ XLINK Macro50 stalowe mostki cieplne znikają. Pomiar metodą Guarded Hot Plate na rdzeniach 300 × 300 × 200 mm pokazał spadek efektywnej przewodności λeff z 1,52 W/mK (stal) do 1,41 W/mK (PP). Wydaje się marginalnie? Przetestujmy w modelu energetycznym: płyta 200 mm pod mroźnią 10 000 m², gradient 50 K (–25 °C wewnątrz, +25 °C w korytarzu technicznym), współczynnik przenikania U spada z 0,76 do 0,70 W/m²K. Dzienny zysk cieplny obniża się o 1,8 MWh, co przy sprawności COP = 2,5 przekłada się na 2 984 kWh mniej energii elektrycznej miesięcznie. Przy stawce 0,60 zł/kWh inwestor oszczędza ~107 000 zł rocznie.
Dalszy efekt to dynamika wychładzania: przy starcie instalacji chłodniczej masa stali pochłania część mocy kompresorów, wydłużając zejście do –25 °C o 8–10 godzin. Beton z PP wyziębia się szybciej, co skraca czas, w którym rozruch pracuje na niskiej sprawności COP = 1,7 i redukuje szczytowe zapotrzebowanie mocy (peak shaving). Energetyczny profil budynku staje się korzystniejszy, a inwestor unika kar za przekroczenie zamówionej mocy u operatora sieci.
Ograniczenie stalowych mostków ma też konsekwencje konstrukcyjne: niższy gradient termiczny zmniejsza naprężenia własne płyty nawet o 0,9 MPa (model ANSYS na siatce 10 mm), co minimalizuje ryzyko mikrorys i dodatkowo wydłuża żywotność posadzki. W praktyce chłodni w Łomży (oddanej 2024) analityka CMMS wykazała 17 % mniej awaryjnych restartów sprężarek, bo płyta utrzymywała stabilniejszy rozkład temperatur — kolejny dowód, że parametry termiczne włókien mają realne przełożenie na OPEX.
Implementacja makrowłókien w specyfikacjach przetargowych i zielonych certyfikacjach
Makrowłókna polipropylenowe mogą dać spektakularny wynik LCA, ale tylko wtedy, gdy projektant i dział zakupów zdefiniują je w specyfikacji w sposób akceptowalny dla nadzoru i audytora ESG. Pierwszy krok to zapis w PFU lub SIWZ: „Zbrojenie rozproszone klasy F3-PP, fᴿ₃ ≥ 3 MPa (EN 14651) lub równoważne.” Taki zapis otwiera drogę dla XLINK Macro, ale zostawia furtkę, by zastąpić siatkę stalową bez sporu o równoważność materiałową. Następnie trzeba odwołać się do fib Model Code 2020 w części biliniowej krzywej σ-w: jeżeli projekt przyjmie αRM = 1,10, włókno PP może w całości przejąć rolę siatki Ø 6/150 w płycie ≤ 200 mm.
Z perspektywy certyfikacji BREEAM poziom „Excellent” wymaga udowodnienia redukcji GWP ≥ 25 % vs baseline EN 15978. Nasz kalkulator wykazuje –45 %, ale audytor poprosi o EPD. XLINK udostępnia deklarację środowiskową wg EN 15804 +A2, która zawiera pełne moduły A1–C4 — bez niej przewaga PP nie przejdzie w punktach „Mat 01” i „Wst 04”. Podobny wymóg dotyczy LEED v4: sekcja MRc1 „Building Life-Cycle Impact Reduction” przyznaje do 5 pkt za redukcję ponad 20 % w co najmniej trzech wskaźnikach (GWP, ODP, AP itp.). Makrowłókno daje dwa: GWP i POCP (niższa emisja NOx przy walcowaniu stali).
Na etapie przetargu kluczowe jest, by dział zakupów zrozumiał różnicę w CAPEX. Włókno kosztuje 24 zł/kg vs 3,3 zł/kg stali, więc w tabelce materiałowej wygląda drożej. Dopiero dodanie wierszy „Robocizna zbrojenia”, „Naprawy dylatacji”, „Koszt emisji CO₂ (EUA)” pokazuje, że wariant PP wygrywa w TCO. W praktyce kontraktu GDDKiA S19 projektant zamienił stal na PP, a cena wzrosła o 12 zł/m³; kiedy jednak doliczono opłatę CO₂ (75 €/t) i korektę harmonogramu, różnica odwróciła się na korzyść XLINK o 22 zł/m³.
Ważne: audytor ISO 14064 zwróci uwagę, czy wykonawca rzeczywiście kupił deklarowaną ilość włókien. Warto więc złożyć w specyfikacji zapis: „Włókna o średnicach 0,8–1,0 mm, długość 50 ± 2 mm, masa właściwa 0,91 t/m³; dostawca zobowiązany do dostarczenia karty EPD.” Tak przygotowana dokumentacja redukuje ryzyko sporów, a zyski z mniejszego śladu węglowego przechodzą w punkty certyfikatu lub premie banku finansującego inwestycję.

